مشخصات فنی لوله پلی اتیلن

مشخصات فنی لوله پلی اتیلن

مشخصات لوله پلی اتیلن متاثر از مشخصات پلی اتیلن به عنوان مواد اولیه است , کیفیت و گرید مواد اولیه در کیفیت و مشخصات فنی لوله پلی اتیلن بسیار تاثیر گذار و مهم است. امروزه مواد PE100 به عنوان پرمصرف‌ترین گرید مواد پلی اتیلن جهت تولید انواع لوله‌های پلی اتیلن است. گرید PE100 به دلیل خواص مکانیکی مناسب و بهینه شده نسبت به نواع گریدهای قدیمی‌تر به سرعت توانست به صدر پرمصرف‌ترین گرید پلی اتیلن برسد و تمامی رقبای خود را از محبوبیت دور کند. پیشنهاد میشود مطلب گریدهای پلی اتیلن را جهت آشنایی با انواع گریدهای پلی اتیلن مطالعه نمائید.
مشخصات فنی لوله پلی اتیلن که با مواد PE100 تولید شده است را می‌توانید در قالب یک جدول تحت عنوان مشخصات وزنی و ابعادی که در تمامی استانداردها وجود دارد رجوع نمائید . این جدول در زیر مطلب نیز قرار دارد. لوله ‌های پلی اتیلن PE100 دارای ضخامت کمتری نسبت به دیگر انواع لوله‌ها دارند و چگالی بالاتری نیز دارند و در نتیجه مقاومت بیشتری دارند و همچنین دارای طول عمری بسیار بالاتر هستند. این نوع از لوله‌های پلی اتیلن وزن کمتری نیز دارند.
لوله‌های پلی اتیلن دارای مزایای بسیاری می‌باشند, کیفیت بالا، قابل اطمینان بودن لوله و اتصالات پلی اتیلن، سهولت بارگیری و حمل و نقل لوله و اتصالات پلی اتیلن به دلیل وزن نسبتا پایین آنان، نصب سریع و آسان، انواع پلی اتیلن را به بهترین انتخاب در پروژه‌های گوناگون تبدیل کرده است. همچنین لوله پلی اتیلن دارای شعاع خمش مناسب می‌باشد و در دمای بسیار پایین دارای مقاومت بسیار خوبی در مقابل ضربه و فشار دارد. محیط‌های اسیدی و بازی و همچنین بسیاری از محلول‌ها و مواد شیمیایی تاثیری بر پلی اتیلن نمی گذارند. همین امر یکی از مهمترین مزیت‌های لوله پلی اتیلن و اتصالات پلی اتیلن می‌باشد.
مشخصات فنی انواع لوله‌های پلی اتیلن شامل مشخصات ظاهری و ابعادی و مشخصات مکانیکی است . قبل از آن‌که مشخصات فنی انواع لوله پلی اتیلن را برشماریم در ابتدا مزایا و مشخصات عمومی لوله‌های پلی اتیلن را ذکر می‌کنیم :

مقاومت در برابر خوردگی
مقاومت در برابر پوسيدگی، سايش و ضربه
خاصيت انعطافپذيری مناسب
خاصيت جمعشوندگی
سبكی وزن
مقاومت عالی در برابر زمين لرزه و رانش زمين
قابليت اتصال بسيار محكم، بدون نشتی و در عين حال انعطافپذير
مقاومت بالا در برابر اشعه فرابنفش خورشيد
دارا بودن خصوصيات هيدروليكی بسيار مناسب
هزینه پایین تعمیر و نگهداری

برای هر کدام از خصوصیت‌های بالا می‌توان شرحی نوشت که برای مطالعه آن لطفا صفحه مزایای لوله پلی اتیلن را مطالعه کنید.
منظور از مشخصات فنی لوله پلی اتیلن تمام ویژگی های ظاهری و مهندسی این لوله‌ها می باشد. برای لوله های تک جداره و دوجداره پلی اتیلن ( لوله کاروگیت و اسپیرال پلی اتیلن )، مشخصات فنی شامل ابعاد و اندازه لوله و قطر داخلی و خارجی آن می شود. علاوه بر این موارد، فشار اسمی، دبی خروجی، سختی و استحکام لوله ها و همچنین ضخامت لوله پلی اتیلن، جزو مشخصات فنی آن ها محسوب می شوند. یکی از موارد فنی بسیار مهم برای لوله های کاروگیت، مقاومت حلقوی آن ها است. مقاومت حلقوی، ویژگی بسیار مهمی است که مشخص می کند لوله کاروگیت (با قطر مشخص) به چه میزان می تواند فشار کاری را در طول خط لوله تحمل کند و نحوه اتصالات و نصب آن تا چه میزان موفق خواهد بود.
کاربرد لوله‌های پلی اتیلن به دلیل مشخصات فنی عالی که دارند بسیار زیاد می‌باشد و هر روز شاهد ایجاد کاربردی جدید برای انواع لوله پلی اتیلن می‌باشیم , که این کاربردها غالبا خلاقانه و منحصر بفرد می‌باشد و در بسیاری از کاربردهای لوله پلی اتیلن , این لوله جایگزینی برای دیگر انواع لوله‌ها شده است . لوله‌ پلی اتیلن در حوزه وسیعی از خطوط لوله شهری، صنعتی، دریایی، حفاری و کشاورزی به کار می‌روند. کاربرد لوله پلی اتیلن در موقعیت‌هایی چون سطح زمین، حالت مدفون، شناور و سطوح زیر دریا آزمایش و به اثبات رسیده است. لوله های پلی اتیلن قابلیت انتقال آب آشامیدنی، فاضلاب، موادشیمیایی، دوغاب، و پسماندهای خطرناک و گازهای فشرده را دارند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید